Technické normy | Diskuse | Seznam norem | Internetová prodejna
Logo - Ing. Jiří Hrazdil
 rosení oken

zpět na seznam témat

rosení oken

Od: Iva Tymráková
Datum: 06.04.2005 18:50:48
Předmět: rosení oken
Dobrý den, mám na Vás asi často pokládaný dotaz, který souvisí s rosením oken. Okna namontovaná nejmenovanou firmou se nám hodně rosí. Okna jsme chtěli reklamovat, ale bylo nám řečeno, že se reklamace neuznává, že máme moc široký parapet. Existují nějaké normy na šířku parapetu? A také kde bych se mohla dočíst o tom, od kdy se okna nesmějí rosit? Viděla jsem v TV pořad Černé ovce, kde bylo řečeno, že okna se nesmí potit od roku 2002. Děkuji za informace.
  • Od: ing. Hrazdil Jiří
    Datum: 06.04.2005 21:42:33
    Předmět: Re: rosení oken
    Dobrý den, bohužel neexistuje norma na stanovení šířky parapetu. A závislost rosení oken na šířce parapetu je z fyzikálního hlediska blbost. Rosení oken je fyzikální jev, srážení vlhkosti obsažené ve vzduchu na chladných plochách okenních skleněných tabulí. S tím žádná norma nic nenadělá. Chyba ovšem je, pokud se rosí oknu uvnitř dvojskla. Nevím co bylo řečeno v pořadu v TV, ale jste již několikátý dotazovatel. Rosení oken nelze zabránit žádnou normou. Pokud se zhotovitel, nebo dodavatel oken, ohání velkou šířkou parapetu, tak vám musí on dokázat,že je velká. Ať vám předloží normu, podle které má být parapet užší než máte vy.
  • Od: Bouda Jaroslav
    Datum: 31.07.2005 11:57:35
    Předmět: Instalace oken
    Vážení,<br /> <br /> Existuje nějaká norma na to jak má vypadat instalace oken včetně parapetů. Musí zůstat okenní křídlo po otevření v takové poloze kdy jsem ho přestali otvírat (pokud nepůsobí průvan)? Jak má vypadat \&quot;sklon\&quot; parapetů vnitřních i venkoních? Můsí být příčně vodorovné a podálně skolněné, kam?<br /> Dá se nějak z vnějšku poznat o kolika komorové okno se jedná,<br /> <br /> S pozdravem a díky za odpověď<br /> Bouda Jaroslav
  • Od: Ing. Jiří Hrazdil
    Datum: 01.08.2005 07:28:46
    Předmět: Re: Instalace oken
    Dobrý den, přesnost osazení stavebních prvků řeší technická norma ČSN 73 0210-1, požadavky na usazení oken a parapetů nejsou v technické normě.<br /> K rozpoznání typu profilu (počet komor), ze kterého je okno vyrobeno, se nemůžeme vyjádřit.
  • Od: Iva Tymráková
    Datum: 08.04.2005 17:05:01
    Předmět: Re: Re: rosení oken
    Zapomněla jsem uvést, že se jedná o panelákový byt, kde parapet přesahuje zeď o 10 cm. Topení je však od zdi pouze 8 cm. Mění tento fakt velmi vaši odpověď? Předem velmi děkuji za odpověď.
  • Od: ing. Hrazdil Jiří
    Datum: 11.04.2005 07:32:01
    Předmět: Re: Re: Re: rosení oken
    Dobrý den, Ne myslím si, že ani toto prostorové uspořádání parapetu, okna a topení nic nemění na fyzikálních zákonech.<br /> Doporučuji vám znovu obrátit se na dodavatele s žádostí o předložení norem o kterých se sami zmiňují.